Logo12

 

       

SZKOŁA PODSTAWOWA

im. JANA DEKERTA W BLEDZEWIE

                        
 
 

Drodzy Rodzice,

epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie z dnia na dzień, burząc stabilny rytm codzienności. Sytuacja,
w jakiej się znaleźliśmy, jest nowa i zaskakująca dla nas wszystkich. Docierające zewsząd informacje budzą uzasadniony niepokój i emocje. Trudno nam dorosłym odnaleźć się w tym chaosie, jeszcze trudniejszym jest to dla dzieci, które nie wszystko rozumieją, ale doskonale wyczuwają, że dzieje się coś niedobrego. Nagle zostały odizolowane od kolegów, nie chodzą do szkoły, widzą zdenerwowanie rodziców, słyszą i oglądają w mediach dramatyczne informacje z kraju i ze świata. To często zbyt wiele dla nich.

Drodzy rodzice, zachęcam do szczerej rozmowy ze swoimi dziećmi na temat tego, co się dzieje wokół nas. Rozmowy, która pozwoli opanować dziecku strach i odbudować poczucie bezpieczeństwa.  Spokojna rozmowa dostosowana do wieku dziecka przyniesie na pewno nieocenione korzyści i wzmocni wzajemne relacje w rodzinie. Jak rozmawiać? O czym warto pamiętać w czasie rozmowy?

ü  Przekazywane informacje oraz odpowiedzi na pytania muszą być adekwatne do wieku dziecka, im starsze dziecko, tym zakres oraz treść informacji może być bardziej szczegółowa i wyczerpująca.

ü  Mów dziecku prawdę.

ü  Jeżeli nie znasz odpowiedzi na zadane pytanie, po prostu powiedz o tym dziecku.

ü  Odpowiadaj dokładnie na to, o co pyta dziecko.

ü  Swoją opanowaną postawą, spokojnym głosem upewnisz dziecko, że panujesz nad sytuacją i że jest bezpieczne.

ü  Nie przyrzekaj, ale zapewniaj. Nie mamy przecież wpływu np. na to, że nie zachorujemy, ale zapewnienie, że zrobimy wszystko, żeby nie zachorować, na pewno go uspokoi.

ü  Nazywaj emocje / widzę, słyszę, czuję, że się boisz, jesteś zdenerwowany /wytłumacz dziecku,  że są to naturalne reakcje w sytuacjach nowych i nieznanych.

 

Pedagog

 Joanna Szostak-Woźny

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Skwierzynie  zachęca do skorzystania z pomocy:

 

Epidemia koronowirusa w każdym z nas uruchamia różnego rodzaju obawy, myśli, emocje, czasami bardzo trudne. W ciągu jednego dnia zmieniło się nasze życie, ograniczono kontakt   z bliskimi i przyjaciółmi, edukowanie i wiele innych, ważnych codziennych czynności.

W tym wyjątkowo trudnym okresie nie jesteś sam. Nie myśl, że nie zadzwonisz, nie napiszesz, bo może ktoś bardziej potrzebuje porozmawiać. Jesteśmy chętni do pomocy.        

                                               ZADZWOŃ (tel. 513 143 763).

W każdą środę, w godzinach 10-14, dostępni są psycholodzy Ewa Raciborska i Grażyna Ring.

 

 

Możesz się do nas zgłosić: zawsze wtedy, gdy masz problem, oczekujesz pomocy pedagoga, doradcy zawodowego (poniedziałek), logopedy (wtorek), psychologa (środa), oligofrenopedagoga (czwartek), fizjoterapeuty (piątek). Kontaktuj się z nami telefonicznie (513 143 763  i 513 143 732)  w godz. 10.00 – 14.00 lub mailowo ppp-skwierzyna@o2.pl (proszę podać numer telefonu – oddzwonimy). Nasza pomoc jest bezpłatna.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )