Logo12

 

       

SZKOŁA PODSTAWOWA

im. JANA DEKERTA W BLEDZEWIE

                        
 
 

ROK SZKOLNY 2018/2019

"O laur Niepodległej"

 Joanna Kukla i Oliwia Swiątkowska - eliminacje do finału wojewódzkiego konkursu recytatorskiego "O laur Niepodległej". 

 

Oliwia Świątkowska - kwalifikacje do finału wojewódzkiego, II miejsce w finale XIX Konkurs Recytatorskie o Laur Niepodległej

 

„Wielcy Polacy – twórcy niepodległości” - konkurs historyczny

Oliwia Świątkowska - laureat etapu rejonowego wojewódzkiego tematycznego konkursu historycznego, zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego.

 

Uczestnicy etapu rejonowego:

Oliwia Światkowska

Jakub Pawlicki

Ilona Radziszewska

Tobiasz Ptaśnik

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Bezpieczne Wakacje z Lupo

Kamil Wyka - I miejsce w etapie powiatowym.

XVI Konkurs Przyrodniczo-Sportowy

I miejsce w XVI Konkursie Przyrodniczo-Sportowym szkół z zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Skwierzyna.

Drużyna otrzymała nominację do finału.

ZAWODY SPORTOWE

Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Nożnej

12.04.2018 r. - I miejsce chłopcy

13.04.2018 r. - I miejsce dziewczyny

 

Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Ręcznej

01.02.2018r. - IV miejsce chłopcy

06.02.2018 r. - II miejsce dziewczęta

KONKURSY ORTOGRAFICZNE

XXV GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

 

W kategorii klas III naszą szkołę reprezentowali:
Szymon Walczak, Kacper Jóskowiak, Kinga Darowska, Aleksandra Herman, Zofia Bednarek.

 

W kategorii klas IV-VII naszą szkołę reprezentowali:
Aleksandra Kukla, Emilia Sudoł, Dagmara Biesiada, Natalia Szlachta, Ewa Orlik.

 

Aleksandra Kukla i Szymon Walczak zajęli II miejsce. Szymon otrzymał także nagrodę książkową za najlepszą interpunkcję.

Puchar w kategorii klas III otrzymali nasi uczniowie.

 

Aleksandra Kukla będzie reprezentowała naszą szkołę i gminę w kolejnym etapie – powiatowym.

 

 

Aleksandra Kukla reprezentowała naszą szkołę i gminę w powiatowym etapie konkursu ortograficznego (16.05.2018) - o miejscu na podium zdecydował przecinek.

 

POJEDYNEK Z ORTOGRAFIĄ

 

12. stycznia 2018 r.

 

III miejsce - Paweł Sym

wyróżnienie - Nataniel Marek

 

Konkurs odbył się w ZST im. S. Lema w Skwierzynie. Wzięli w nim udział uczniowie klas trzecich gimnazjalnych z Bledzewa, Lipek Wielkich i Skwierzyny, uczniowie LO ze Skwierzyny oraz młodzież Zespołu Szkół Technicznych.

LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI

ETAP POWIATOWY

 

Zuzanna Ptaszyk - wyróżnienie

 

ETAP SZKOLNY

 

Kategoria wiekowa: przedszkole. Łącznie wzięło udział 13 dzieci.

 

pięciolatki:
I miejsce – Maciej Zając
II miejsce – Kacper Kowala
wyróżnienie – Alicja Herman

 

sześciolatki:
I miejsce – Zofia Jaros
II miejsce – Dominik Kandyba
wyróżnienie – Maria Kędzierska

Naszą szkołę w kolejnym etapie – gminnym będą reprezentować zwycięzcy I i II miejsca.

 

I kategoria wiekowa: kl. I-III. Łącznie wzięło udział 17 uczniów.
I miejsce – Zuzanna Ptaszyk
II miejsce – Adam Żmijewski
III miejsce – Kacper Jóskowiak
wyróżnienie – Patryk Wasilkiewicz, Aleksandra Herman, Kinga Kapłon

 

II kategoria wiekowa: kl. IV-VI. Łącznie wzięło udział 8 uczniów.
I miejsce – Aleksandra Chłopecka
II miejsce – Natalia Szlachta
III miejsce – Aleksandra Kukla 
wyróżnienie – Emilia Sudoł

 

III kategoria wiekowa: kl. VII-gimnazjum
I miejsce – Klaudia Pokryszka
II miejsce – Paulina Sobucka

Naszą szkołę w kolejnym etapie – gminnym będą reprezentować zwycięzcy I i II i III miejsca.

ROK SZKOLNY 2016/2017

Nagrody za osiągnięcia w nauce otrzymali niżej wymienieni uczniowie:

 Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała:

Aleksandra Kukla

 

Stypendium za wyniki w nauce otrzymali:

  1. Aleksandra Kukla
  2. Patrycja Budziak
  3. Aleksandra Chłopecka
  4. Oliwia Budziak
  5. Maria Kowala
  6. Kamil Wyka
  7. Emila Sudoł
  8. Paweł Sym

 

Nagrody Wójta otrzymali:

 

Uczniowie klasy  IV

1. Patrycja Budziak

2. Aleksandra Chłopecka

3. Aleksandra Dreher

4. Nadia Loba

5. Robert Kuczera

                 

Uczniowie  klasy Va

1. Kacper Łunkiewicz

2. Emilia Sudoł

3. Natalia Szlachta

4. Aleksandra Kukla

5. Maria Kowala

6. Julia Nowacka

7. Maja Mielcarek

 

Uczniowie klasy Vb

1. Oliwia Budziak

2. Natalia Milczarek

 

Uczniowie klasy VI

1.   Bartłomiej Sym

2.   Kamil Wyka

3.   Aleksandra Bartkowiak

4.   Igor Budziak

 

Nagrodę Fundatorów Prywatnych (złożyli się na nią Radni Gminy  i Wójt Gminy Bledzew) otrzymali:

 

Klasy I-III

Dagmara Biesiada

 

Klasy IV – VI

Aleksandra Kukla

 

Miano Wzorowego Ucznia oraz nagrodę książkową otrzymali:

Klasa I: Adam Żmijewski, Ignacy Żak, Cezary Boguta, Eryk Krutow

Klasa IIa: Marcel Marianowski, Kinga Darowska

Klasa II b: Szymon Walczak, Miłosz Świątkowski, Dominika Budziak, Patryk Wasilkiewicz, Liliana Nowacka, Alan Klimkiewicz.

Klasa II c: Kacper Jóskowiak, Aleksandra Herman, Zuzanna Ptaszyk, Magdalena Sroczyńska, Anna Pawlicka, Zofia Bednarek

Klasa III: Joanna Kukla, Dagmara Biesiada, Natalia Modrzejewska,Filip Roszak, Ewa Orlik, Oliwia Pioch

Klasa IV: Patrycja Budziak, Aleksandra Chłopecka, Aleksandra Dreher,  Nadia Loba

Klasa V a: Kacper Łunkiewicz, Emilia Sudoł, Aleksandra Kukla, Natalia Szlachta, Maria Kowala, Julia Nowacka

Klasa V b: Oliwia Budziak, Natalia Milczarek

Klasa VI: Bartłomiej Sym, Kamil Wyka, Aleksandra Bartkowiak.

 

Nagrody za 100% frekwencję:

Klasa II b: Patryk Wasilkiewicz,

Klasa II c: Anna Pawlicka,

Klasa III: Joanna Kukla,

Klasa V a: Zuzanna Gumiela, Aleksandra Kukla,

BEZPIECZNE WAKACJE Z LUPO

Kamil Wyka, zwycięzca eliminacji powiatowych, reprezentant powiatu międzyrzeckiego w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pn. „Bezpieczne wakacje z Lupo".

 

XV MIĘDZYKLASOWE ZMAGANIA Z MITOLOGIĄ.

Dnia 29 maja 2017 roku w SP w Templewie odbyły się XV Międzyklasowe Zmagania z Mitologią. 

Po zaciętej rywalizacji zespołów, komisja sędziowska ustaliła następującą kolejność:

1. „BOGINIE’ – 68 pkt. – SP BLEDZEW
2. „BOGINIE MĄDROŚCI” – 67 pkt. – SP TEMPLEWO
3. „BOGOWIE Z OLIMPU” – 62 pkt. – SP BLEDZEW
4. „HEROSI” – 55 pkt. – SP TEMPLEWO

 

KONKURS PIOSENKI

gminny etap PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ


Julia Nowacka - I miejsce,

Aleksandra Kukla - II miejsce.

KONKURSY PRZEDMIOTOWE, ARTYSTYCZNE

REJONOWY ETAP KONKURSU:

 

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

Bartłomiej Sym - kl. VI (67.5%)

Aleksandra Kukla (kl. V) 57,5%)

 

LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI

ETAP POWIATOWY

 

 

Zuzanna Ptaszyk - wyróżnienie

 

ETAP GMINNY - LAUREACI 

 

Kl. I-III
Zuzanna Ptaszyk – I miejsce
Kacper Jóskowiak – III miejsce

Kl. IV-VI
Aleksandra Dreher – I miejsce
Oliwia Budziak – II miejsce

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia na kolejnym - powiatowym etapie.

 

 

ETAP SZKOLNY

Uczniowie zakwalifikowani do gminnego etapu.

I-III

Jóskowiak Kacper - „Szybko”

Ptaszyk Zuzanna - „Samochwała”

Kapłon Kinga  - „W ogródku”

IV-VI

Dreher Aleksandra – „Kot w pustym mieszkaniu”

Sudoł Emilia – „Dwa wiatry”

Budziak Oliwia – „Wędrówka”

ZAWODY SPORTOWE

16.02.2017 r. MISTRZOSTWA POWIATU MIĘDZYRZECKIEGO W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

 

III miejsce w powiecie

1. Aleksandra Bartkowiak

2. Jackowska Emila

3. Amelia Kaźmierczak

4. Wiktoria Załucka

5. Zuzanna Gumiela

6. Aleksandra Kukla

7. Maja Mielcarek

8. Julia Nowacka

9. Oliwia Budziak

10. Martyna Marianowska

11. Amelia Milczarek

12. Natalia Milczarek

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

NAGRODZENI UCZNIOWIE

Stypendium za wyniki w nauce otrzymali:

  1. Oliwia Świątkowska,
  2.  Kamil Wyka,
  3. Aleksandra Kukla,
  4. Kacper Łunkiewicz,
  5. Emilia Sudoł
  6. Maria Kowala
  7. Oliwia Budziak,
  8. Natalia Szlachta (stypendium ufundowane przez nauczycieli)

 

Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała:

  1. Oliwia Światkowska

 

Nagrody Wójta otrzymali:

 

Uczniowie  klasy IV

1. Kacper Łunkiewicz

2. Emilia Sudoł

3. Natalia Szlachta

4. Aleksandra Kukla

5. Maria Kowala

6. Oliwia Budziak

7. Julia Nowacka

 

Uczniowie klasy V

  1. Bartłomiej Sym
  2. Kamil Wyka

 

Uczniowie klasy VI

  1. Oliwia Świątkowska
  2. Zuzanna Pawłowska

 

Nagrodę Fundatorów Prywatnych (złożyli się na nią Radni Gminy  i Wójt Gminy Bledzew) otrzymali:

  1. Oliwia Świątkowska
  2. Aleksandra Dreher

 

Miano Wzorowego Ucznia oraz nagrodę książkową otrzymali:

Klasa I a: Marcel Marianowski, Kornel Dawidowicz

Klasa I b: Szymon walczak, Miłosz Świątkowski, Dominika Budziak

Klasa I c: Kacper Jóskowiak, Julia Gawlik, Aleksandra Herman, Zuzanna Ptaszyk

Klasa II:  Joanna Kukla, Dagmara Biesiada, Natalia Modrzejewska, Julian Wasiak, Filip Roszak

Klasa III: Konrad Antosiak, Patrycja Budziak, Aleksandra Chłopecka, Aleksandra Dreher, Kacper Kuszczyk

Klasa IV a: Kacper Łunkiewicz, Emilia Sudoł, Aleksandra Kukla, Natalia Szlachta, Maria Kowala

Klasa IV b: Oliwia Budziak

Klasa V: Bartłomiej Sym, Kamil Wyka

Klasa V: Oliwia Świątkowska

XVII Lubuski Festiwal Piosenki Dziecięcej PRO ARTE- 2016

Eliminacje gminne:

  • Julia Nowacka - I miejsce,
  • Oliwia Świątkowska - II miejsce

 

Zdobywając miejsca tytułowe, zakwalifikowały się do kolejnego etapu - powiatowego.

 

LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI

WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM ETAPIE LKR"

 

Kinga Kapłon

Oliwia Świątkowska

 

Zwycięzcy etapu gminnego (26.02.2015 r.):

 

w I kategorii wiekowej:

I miejsce - Aleksandra Dreher
II miejsce - Kinga Kapłon

 

II kategoria wiekowa:

I miejsce - Oliwia Światkowska

II miejsce - Oliwia Budziak

  

Zwyciężczyniom życzymy powodzenia w kolejnym - powiatowym etapie.

 

 

Zwycięzcy etapu szkolnego (18.02.2016 r.): 

 

 I kategoria wiekowa:

Aleksandra Chłopecka

Aleksandra Dreher

Kinga Kapłon

 

II kategoria wiekowa:

Oliwia Świątkowska

Oliwia Budziak

Maja Mielcarek.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

NAGRODZENI UCZNIOWIE
  1. Nagroda Wójta Gminy Bledzew:
    1. Miłosz Krzysiek,
    2. Paweł Sym,
    3. Dominik Mucha,
    4. Oliwia Świątkowska,
    5. Kamil Wyka,
    6. Bartłomiej Sym,
    7. Pawłowska Zuzanna,
    8. Bartosz Darul.

 

 2. Nagrody za osiągnięcia w nauce:

Klasa I:  Dagmara Biesiada, Julian Wasiak, Joanna Kukla, Natalia Modrzejewska, Ewa Orlik,

Klasa II: Aleksandra Chłopecka, Aleksandra Dreher, Konrad Antosiak, Patrycja Budziak,

Klasa III a: Aleksandra Kukla, Natalia Szlachta, Kacper Łunkiewicz, Emilia Sudoł,

Klasa III b: Oliwia Budziak, Natalia Milczarek, Magdalena Grzesiak,

Klasa IV: Bartłomiej Sym, Kamil Wyka, Bartosz Darul,

Klasa V: Oliwia Świątkowska, Pawłowska Zuzanna,

Klasa VI: Miłosz Krzysiek, Paweł Sym, Dominik Mucha,

 

3.      Medale za osiągnięcia w sporcie:

    1. Dominik Mucha
    2. Jakub Kandyba
    3. Miłosz Krzysiek
    4. Łukasz Grociak
    5. Ewelina Seweryn

 

4. Nagroda za najwyższą frekwencję:

    1. Jakub Kandyba,
    2. Żaneta Spichalska,
    3. Kacper Boryń.
III Rejonowy Konkurs Matematyczny "EUKLIDES"

Dnia 09.06.2015r. w Zespole Edukacyjnym Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Skwierzynie odbył się III Rejonowy Konkurs Matematyczny "EUKLIDES", w którym udział wzięło 7 drużyn: 

1. SP Bledzew
2. SP Kaława
3. SP Nr 2 Międzyrzecz
4. SP Nr 3 Międzyrzecz
5. SP Murzynowo
6. SP Skwierzyna
7. SP Wierzbno.

 

Nasza druzyna w składzie: Krzysiek Miłosz, Sym Paweł, Opiekun: Wiesława Zając , zajęła I miejsce.


I m. SP Bledzew - 38 pkt.
II m. SP Nr 2 Międzyrzecz - 27 pkt.
III m. SP Murzynowo - 24 pkt.
IV m. SP Skwierzyna - 20 pkt.
V m. SP Nr 3 Międzyrzecz - 16 pkt.
VI m. SP Kałąwa - 10 pkt.
VII m. SP Wierzbno - 7 pkt. 

ZAWODY WĘDKARSKIE

3 maja 2015 r.

 

Piotr Wesołowski - II miejsce w kategorii junior w zawodach wędkarskich "Otwarcie sezonu - o Puchar Wójta Gminy Bledzew".

 

XVI Lubuski Festiwal Piosenki Dziecięcej PRO ARTE- 2015

12 kwietnia, dwudziestu młodych wykonawców, w tym dwie nasze uczennice - ALEKSANDRA KUKLA i JULIA NOWACKA, z sześciu gmin powiatu międzyrzeckiego prezentowało swoje wokalne umiejętności podczas prezentacji powiatowych.

 

 Aleksandra Kukla z klasy III otrzymała wyróznienie.

LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI

Zwycięzcy etapu gminnego (09.03.2015 r.):

 

w kategorii do lat sześciu: 

Miłosz Świątkowski – II miejsce

 

w I kategorii wiekowej:

Aleksandra Dreher – I miejsce
Aleksandra Chłopecka – II miejsce
Oliwia Budziak – III miejsce
Aleksandra Kukla – IV miejsce

 

 

Zwycięzcy etapu szkolnego:

 

 w kategorii do lat sześciu:

Joanna Pasińska

Miłosz Świątkowski

 

I kategoria wiekowa:

Aleksandra Chłopecka

Aleksandra Dreher

Oliwia Budziak 

 

KONKURS ORTOGRAFICZNY

29 kwietnia 2015 r.

 

Zwycięzcy etapu szkolnego: 

w kategorii klas III:

Emila Sudoł, Oliwia Budziak, Aleksandra Kukla, Julia Nowacka, Malwina Marcinkowska

z kl. IV-VI:

Dominik Mucha, Wiktoria Wysocka, Paweł Sym, Ilona Radziszewska, Zuzanna Pawłowska

 

Laureatem Gminnego Konkursu Ortograficznego został DOMINIK MUCHA (zajął II miejsce). Będzie reprezentował naszą szkołę i gminę w kolejnym, powiatowym etapie w Międzyrzeczu.

 

W tej kategorii nagrodę za interpunkcję dostała Wiktoria Wysocka, natomiast za kaligrafię Zuzanna Pawłowska.

 

Laureatem w kategorii klas III została Emilia Sudoł (II miejsce), Emilka, jako jedyna w tej kategorii, dostała także nagrodę za kaligrafię i interpunkcję. 

ROK SZKOLNY 2013/2014

ZAWODY SPORTOWE

10.04.2014r. „5” PIŁKARSKIE DZIEWCZĄT – SKWIERZYNA

I miejsce - zakwalifikowane do kolejnego etapu

  1. Chwirot Weronika
  2. Kalisiewicz Dorota
  3. Nowacka Nikola
  4. Ruman Martyna
  5. Siwek Weronika
  6. Beska Weronika
  7. Marcinkowska Weronika
  8. Rosik Monika
  9. Waroch Karolina
  10. Ganczarska Karolina
  11. Łuczuk Aldona
  12. Seweryn Ewelina

 

09.04.2014r. „5” PIŁKARSKIE CHŁOPCÓW – SKWIERZYNA

  1. Białek Filip
  2. Łyczko Kacper
  3. Wyka Michał
  4. Wyka Jakub
  5. Piechociński Tomasz
  6. Pasiński Patryk
  7. Kamyszek Dominik
  8. Żarnowski Krystian
  9. Chwirot Adrian
  10. Mucha Dominik
  11. Krzysiek Miłosz
  12. Kandyba Jakub

 

09.04.2014r.  ZAWODY W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT - Kostrzyn nad Odrą

II miejsce w półfinałach – zakwalifikowane do finału etapu wojewódzkiego

  1. Antosiak Wiktoria
  2. Kalisiewicz Dorota
  3. Nowacka Nikola
  4. Ruman Martyna
  5. Siwek Weronika
  6. Beska Weronika
  7. Marcinkowska Weronika
  8. Rosik Monika
  9. Waroch Karolina
  10. Ganczarska Karolina
  11. Łuczuk Aldona
  12. Seweryn Ewelina

 

25.03.2014r.  ZAWODY W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT - Słubice

II miejsce w rejonie – zakwalifikowane do półfinału etapu wojewódzkiego

  1. Antosiak Wiktoria
  2. Kalisiewicz Dorota
  3. Nowacka Nikola
  4. Ruman Martyna
  5. Siwek Weronika
  6. Beska Weronika
  7. Marcinkowska Weronika
  8. Rosik Monika
  9. Waroch Karolina
  10. Ganczarska Karolina
  11. Łuczuk Aldona
  12. Seweryn Ewelina

 

19.03.2014r.  ZAWODY REJONOWE W MINI PIŁCE RĘCZNEJ Chłopców - Świebodzin

III miejsce w rejonie

  1. Białek Filip
  2. Łyczko Kacper
  3. Wyka Michał
  4. Wyka Jakub
  5. Piechociński Tomasz
  6. Pasiński Patryk
  7. Kamyszek Dominik
  8. Żarnowski Krystian
  9. Chwirot Adrian
  10. Mucha Dominik
  11. Krzysiek Miłosz
  12. Kandyba Jakub                                                                          

  

14.03.2014r. Uczestnicy XIV turnieju „ Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” Międzyrzecz

II miejsce

  1. Seweryn Ewelina
  2. Czaińska Joanna
  3. Oliwa Julia
  4. Pawłowska Zuzanna
  5. Radziszewska Ilona
  6. Rawińska Dominika
  7. Sadowska Karolina
  8. Światkowska Oliwia
  9. Śrama Kamila

 

13.12.2013r. ZAWODY POWIATOWE W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT – PRZYTOCZNA

I miejsce w powiecie

  1. Antosiak Wiktoria
  2. Kalisiewicz Dorota
  3. Nowacka Nikola
  4. Ruman Martyna
  5. Siwek Weronika
  6. Beska Weronika
  7. Marcinkowska Weronika
  8. Rosik Monika
  9. Waroch Karolina
  10. Ganczarska Karolina
  11. Wolanin Agata
  12. Seweryn Ewelina

 

11.12.2013r. MISTRZOSTWA POWIATU MIĘDZYRZECKIEGO W MINI PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

I miejsce w powiecie

  1. Białek Filip
  2. Piechociński Tomasz
  3. Wyka Jakub
  4. Wyka Michał
  5. Pasiński Patryk
  6. Łyczko Kacper
  7. Mucha Dominik
  8. Kandyba Jakub
  9. Chwirot Adrian
  10. Kamyszek Dominik
KONKURSY

25 kwietnia 2014r. w Przytocznej odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej. Nasza uczennica, Julia Nowacka, zajęła II miejsce.

 

 

17 marzec 2014r.  - XV gminny etap Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Udział w nim wzięło 23 uczestników. Naszą szkołę reprezentowało 8 recytatorów – dwoje z oddziału przedszkolnego, troje z klas 1-3 i tyle samo z klas 4-6, wyłonionych w drodze eliminacji szkolnych:

 

oddział przedszkolny: Oliwia Pioch, Joanna Kukla

klasy 1-3: Aleksandra Kukla, Aleksandra Dreher, Oliwia Budziak

klasy 4-6: Karolina Ganczarska, Nikola Nowacka, Ewelina Seweryn.

 

Nominację do kolejnego etapu – powiatowego z naszej szkoły otrzymali:

 

I kategoria wiekowa (kl. I-III)

Oliwia Budziak – I miejsce

Aleksandra Kukla – II miejsce

Aleksandra Dreher – III miejsce

 

II kategoria wiekowa (kl. IV-V)

Ewelina Seweryn - I miejsce

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )